Elektrik Personelinin ATSEP Lisansı Almasına Yönelik Çalışmalar

Saygıdeğer Meslektaşlarımız

Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği (HAVELTED) olarak, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü bünyesinde hava seyrüsefer sistemlerine yönelik hizmet veren Elektrik ve Makine/Motor personelinin ATSEP lisansı kapsamına dahil edilmesi için DHMİ ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü  (SHGM) nezdinde uzun zamandır çalışmalarımızı ve girişimlerimizi sürdürüyoruz.  
Bu kapsamda;
ICAO tarafından yayınlanan ATSEP dokümanları ile Dünyada lisans veren ülkelere ait ATSEP lisans yönetmelikleri baz alınarak ülkemizde yürürlükte bulunan ATSEP Lisans Yönetmeliğinin daha kapsayıcı olması adına lisans yönetmeliğinde revize yapılmasının faydalı olacağı öngörülerek konu DHMİ Genel Müdürü Sayın Hüseyin Keskin Beye aktarılmıştır. Genel Müdürümüzün talimatları doğrultusunda ATSEP lisans yönetmeliğinin kapsamının genişletilerek hava seyrüsefer sistemlerine yönelik hizmet veren ve ATSEP kapsamında olmayan diğer teknik personelin de ATSEP lisans yönetmeliği kapsamına alınması için DHMİ tarafından SHGM’ne resmi yazı yazılarak talepte bulunulmuştur.

Bu taleplere kayıtsız kalmayan SHGM Seyrüsefer Daire Başkanlığı, 11.02.2021 tarihinde video konferans yöntemi ile toplantı düzenlenmiştir. SHGM uhdesinde yapılan toplantıya SHGM den Seyrüsefer Daire Başkanı, Şube Müdürü, DHMİ Genel Müdürlüğünden ise Elektronik Daire Başkanı Yardımcısı. Radar Sistemleri Şube Md. , Sistem Tesis ve İşletme Şube Md., 2 Elektronik Mühendisi, İşletme Dairesi Başkanlığı Elektrik Şube Müdürlüğünden 2, Makine Şube Müdürlüğünden 2, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığından Bilişim Güvenliği Şube Müdürü ve Yazılım Geliştirme Şube Müdürü olmak üzere 2 arkadaşımız katılım sağlamıştır.

Yapılan toplantıda taraflar görüşlerini dile getirmiştir. Toplantıya katılım sağlayan elektrik personeli tarafından da bir sunum yapılarak camiamız adına elektrik personelinin ATSEP lisansı alması gerektiği gerekçeleri ile anlatılmıştır. Toplantıda elektrik personelini de kapsayan Avrupa, Asya, Afrika başta olmak üzere dünyanın hemen hemen her yerinden lisans örneklerini sunulmuştur.

Toplantıya katılan elektrik personeli tarafından camiamız adına neden ATSEP lisanslandırması yapılması gerektiği anlatılırken;
Elektronik Daire Başkanlığı katılımcıları, enerjilerini kendileri için lisans yönetmeliğinde yapılması gereken iyileştirmeler için harcamak yerine, bütün enerjilerini,  bizlerin aynı kurum içinde aynı havalimanlarında çalışan eşlenik işler yapan birbirini tamamlayan personel gibi değil de sanki elektronik personelinin işini elinden alacak bir rakipmiş gibi görerek elektrik ve diğer personelin lisans almaması yönünde harcamışlardır.

Elektronik Daire Başkanlığı katılımcıları tarafından ICAO dokümanlarının belirli kısımları sunulmuş, aynı dokümanda ana başlık olarak yer alan güç sistemleri görmezden gelinmiş ve EASA tarafından yayınlanan bir doküman üzerinden elektrik ve makine/motor personelinin lisans almaması yönünde algı yapılmaya çalışılmıştır.
 
Derneğimiz tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, elektrik personelini de kapsayıcı şekilde ATSEP lisansı veren 44 ülkenin ICAO üyesi içinde yer aldığı, 31 ülkenin elektronik derneğinin de üye olduğu IFATSEA üyesi olduğu, 36 tanesinin ise EASA üye olan yada teknik işbirliği yapan ülke olduğu açıkça görülmektedir. Yani EASA ya üyesi,Türkiye gibi EASA ile teknik işbirliği yapan ülkeler Elektrik personeline ATSEP lisansı vermelerine rağmen Türkiye henüz bu lisansı  vermemiştir.

Elektronik Dairesi Başkanlığı katılımcıları tarafından yapılan bu algı yönetimine rağmen, belirlenecek standartlar çerçevesinde Türk sivil havacılığının emniyetine ve güvenliğine katkı sunmak ve sivil havacılığın sürdürülebilir gelişimine hizmet etmek adına SHGM’nün sağduyulu davranıp dünya genelinde uygulanan örnekleri de dikkate alarak elektrik personelini de kapsayacak şekilde ATSEP lisans yönetmeliğinde revizyona gidilmesi yönünde karar vereceğine inanıyoruz. 

ATSEP lisans yönetmeliğinin güncellenmesi çalışmaları sürecinde, desteklerini bizden esirgemeyen DHMİ Genel Müdürü Sayın Hüseyin KESKİN’e, SHGM Genel Müdürü Sayın Kemal YÜKSEK’e, DHMİ İşletme Dairesi Başkanı Sayın Kürşat ÖZER’e, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Sayın Ahmet Gürkan ODABAŞI’na, Elektrik Şube Müdürümüz Nusret AYDIN’a, Ulaştırma Memur-sen’e, Türk Ulaşım-Sen’e ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’na camiamız adına teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

.
 
SAYGILARIMIZLA
HAVELTED
Diğer Haberler